Slider

Holandia odmówiła przekazania w ramach ENA

Holandia odmówiła wykonania #EuropejskiegoNakazuAresztowania wydanego przez polski sąd – poinformował na www Rzecznik Praw Obywatelskich

Sąd w Amsterdamie odmówił 10 lutego 2021 r. wykonania Europejskiego Nakazu Aresztowania wydanego przez polski sąd

To pierwsza taka decyzja, podjęta przez sąd innego państwa członkowskiego Unii po przeprowadzeniu pełnego „testu LM”, zgodnie z orzecznictwem #TSUE (C-216/18 LM; C-354/20 i 412/20 L i P)

Decyzja dotyczy osoby, przeciwko której miałby się toczyć proces karny w Polsce. Sąd holenderski ocenił, że nie miałaby ona zagwarantowanego rzetelnego procesu.

Odmowa opiera się na połączeniu ogólnych ustaleń i okoliczności odnoszących się do konkretnego przypadku. Sąd w Amsterdamie uznał, że sędziowie, którzy mieliby orzekać w sprawie karnej, nie będą mogli tego robić swobodnie, także z powodu zagrożenia postępowaniem dyscyplinarnym.

W sądzie w Poznaniu, który ma orzekać w tej sprawie, już toczy się postępowanie dyscyplinarne przeciwko co najmniej dwóm sędziom, w tym prezesowi sądu. O odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów może orzekać Izba Dyscyplinarna SN, której niezawisłość i bezstronność nie jest zagwarantowana, a SN uznał, że nie jest ona sądem.

Żrodło https://www.rpo.gov.pl/pl/content/holenderski-sad-odmowil-wykonania-ena-z-polski-rpo-przestrzegal